×

هشدار

RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

یك استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آلابامای جنوبی تاکید کرد: ایران بهتر است وقت خود را با اروپایی‌ها تلف نکند و پای آنها را به مذاکره باز نکند چون آنها سیاست مستقلی از آمریکا در مورد ایران ندارند.

نادر انتصار، درباره جایگاه ایران در میان اولویت‌های دولت آینده آمریکا گفت: اولویت اصلی دولت آینده آمریکا مسائل داخلی مانند مبارزه با کرونا و مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود.

تا آنجا که به مسائل خارجی مربوط می‌شود، روابط ایران و آمریکا در یک سبد بزرگ سیاست خارجی آمریکا ریخته خواهد شد و زمانی که دولت آینده آمریکا مناسب بداند، به آن اولویت خواهد داد.

وی نوع نگاه دولت بایدن به ایران اظهار داشت: جو بایدن از چهره‌های باسابقه جناح محافظه‌کار حزب دموکرات است که سابقه طولانی در حمایت از سیاست‌های دوران جنگ سرد آمریکا، مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر و استفاده از آنچه به آن سیاست چماق می‌گویند، دارد.جو بایدن در اهداف کلی سیاست خارجی آمریکا در مقابل ایران تغییر عمده‌ای ایجاد نخواهد كرد.

انتصار با اشاره به نقش افراد در سیاست خارجی دولت ترامپ خاطرنشان کرد: ترامپ سیاست خارجی دولت خود را در خاورمیانه به کنترات اسرائیل، عربستان سعودی و افرادی که سابقه ضد ایرانی طولانی در کارنامه خود داشتند، واگذار کرده بود. برای همین بود که افراطیونی مانند مایک پومپئو تاثیر عمده‌ای در تعیین سیاست خارجی ترامپ بازی می‌کردند. به گفته تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، در دولت جو بایدن نیز افرادی خواهند بود که بر سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار باشند، به‌خصوص افرادی که مورد اعتماد بایدن هستند و سابقه همکاری نسبتا طولانی با او داشته‌اند.ولی سیاست خارجی دولت بایدن شخصی‌گرا نخواهد بود و دیپلمات‌های کارکشته و دیپلماسی حرفه‌ای نقش مهمی در دولت او بازی خواهند کرد.وی با اشاره به نوع نگاه افراد نزدیک به بایدن درباره ایران هم ابراز داشت: افرادی که این روزها نام‌شان برای تصدی مناصبی چون وزارت امور خارجه و دستیار امنیت ملی آمریکا مطرح هستند، در دولت اوباما هم نقش‌های مهمی داشته‌اند و برخی از آنها مانند جک سالیوان که به عنوان دستیار امنیت ملی دولت بایدن معرفی شده، سابقه طولانی در امور ایران و مذاکره به ایران دارند.انتصار درباره استراتژی دولت بایدن برای احیای برجام بیان کرد: دولت بایدن مایل به برگشت به برجام به عنوان اولین قدم برای گسترش توافق به مسائل دیگری مانند محدود کردن قدرت دفاعی و بازدارنده ایران و نقش تهران در منطقه خواهد بود.

این تقریبا همان هدفی بود که دولت ترامپ دنبال می‌کرد ولی بایدن می‌خواهد این هدف را با دیپلماسی دنبال کند. استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آلابامای جنوبی ادامه داد: اروپا در چارچوب تغییر برجام با ایران مایل است که مذاکره کند. این البته می‌تواند مانعی جدی نه تنها بر سر آغاز مذاکره بلکه برای موفقیت مذاکره احتمالی با دولت بایدن باشد.

انتصار درباره بیانیه اخیر سه کشور اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایران هم عنوان کرد: به نظر من اگر قرار باشد ایران با آمریکا دوباره مذاکره کند، بهتر است وقت خود را با اروپایی‌ها تلف نکند چون آنها به خوبی نشان داده‌اند سیاست مستقلی از آمریکا در مورد ایران ندارند و با سیاست یک بام و دو هوای خود، می‌خواهند کلاه گشادی را سر ایران گذاشته و در حقیقت، آن کلاه را تا روی چشم ایران پایین بکشند. وی افزود: ایران می‌تواند به صورت مستقیم با آمریکا مذاکره کند و پای اروپا را به میز مذاکره نکشد. اگر احتمالا ایران و آمریکا موافق به امضای قرادادی شدند، اروپا نیز مطیع آمریکا خواهد بود.این کارشناس ارشد مسائل آمریکا با بیان اینکه آمریکا به تعهدات برجامی خود بدون تغییرات عمده در توافق هسته‌ای بازنخواهد گشت، گفت: اروپایی‌ها این مسئله را به خوبی می‌دانند. برای همین است که برای ایران شاخ و شانه می‌کشند.انتصار در پاسخ به این سوالی که در مذاکره احتمالی درباره برجام، ایران چه امتیازهایی را می‌تواند بدهد و چه امتیازهایی را دریافت کند؟ اظهار داشت: آنچه ایران از دولت بایدن می‌خواهد، برگشت به برجام و اجرای تعهدات آمریکا است.این آمریکا است که می‌خواهد ایران رفتار آمریکا را در مورد زیر پا گذاشتن برجام نادیده بگیرد، به او اعتماد کند و با آن مذاکره کند.در واقع آنچه خواست آمریکاست اینکه ایران در این مذاکرات احتمالی امتیازات بیشتری به‌خصوص در مورد سیاست دفاعی خود بدهد و خود را به کشوری کاملا صدمه‌پذیر در منطقه‌ای که دشمنان ایران تا گلو به مدرن‌ترین تسلیحات متوسل هستند، تبدیل کند.وی درباره برخی رویکردهای داخلی در مورد برجام هم تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که ایران سال‌ها با آن روبه‌رو است، جناحی کردن سیاست خارجی کشور است. دولت‌های خارجی نیز این را خوب درک می‌کنند و در مذاکراتی که با ایران داشته‌اند، از این موضوع استفاده کرده‌اند و ایران را بارها در مضیقه قرار داده‌اند.

 

درباره ما

هدف ضامن یاب

ایجاد بستری جهت افزایش دانش اقتصادی

کاهش هزینه جست و جو

بازنشر نظرات اساتید و دانشجویان حوزه اقتصاد

ارائه ی جدیدترین اخبار اقتصادی،سیاسی و ورزشی ایران و جهان

ZAMENYAB.IR

آدرس ما

جهت ارتباط با مدیریت

آخرین خبرها

28
آبان1399

ورزش جدید آل کثیر

شب گذشته و در شرایطی که پرسپولیس به دنبال جذب یک مدافع برای شروع مطمئن‌تر لیگ بیستم بود، حضور ناگهان...

28
آبان1399

بیانیه مس کرمان: اجا...

در آستانه آغاز رقابتهای لیگ یک در فصل جدید که روز یکشنبه آینده آغاز می‌شود مسی ها در یک مطلب مفصل به...

28
آبان1399

بازی پرسپولیس و سپاه...

حتی اگر چند سال دیگر به عقب برگردیم و به مرور قهرمان‌های ادوار مختلف لیگ برتر بپردازیم، نمی‌توان در...

28
آبان1399

شماره 9 جدید پرسپولی...

 به نقل از ایران ورزشی، مهدی‌خانی پیراهن شماره 9 را تحویل گرفت که پیش از این در اختیار مهدی ترا...

تبلیغات

ارزشمند

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

منعطف

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات بنری

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات ویدئویی

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

No Internet Connection