×

هشدار

RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

نوشته شده توسط: سعید شهریاری

همانگونه که در جدول پایین مشاهده می شود با مقایسه ۵ اقتصاد منتخب به این نتیجه خواهیم رسید کشورهایی که تغییر ساختار آن ها به صورت مثبت انجام گرفته است به رشد اقتصادی و همچنین افزایش محصول ناخالص ملی سرانه دست یافتند، که این تغییر ساختار و نتیجه آن به صورت زیر می باشد.

IMG 20201226 111003 478

 

IMG 20201226 111002 843

اگر به اقتصاد کشورهای آفریقا نگاه کنیم می بینیم که سهم محصول ناخالص داخلی از ۴۰ درصد در سال ۱۹۶۵ به ۳۲ درصد در سال ۱۹۹۰ رسیده و در واقع یک سیر نزولی داشته است اما سهم محصول ناخالص داخلی در صنعت از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد در سال ۱۹۹۰ رسیده است و یک سیر صعودی داشته است اما اگر به سهم تولیدات کارخانه ای در صادرات تجاری نگاه کنیم میبینیم که از سال ۱۹۶۵ تا سال ۱۹۹۰ تنها یک درصد افزایش داشته است و این یکی از عوامل مهم در عدم رشد این گونه کشورها می باشد زیرا که در بخش کشاورزی و صنعت دچار یک نوع درجا زدن شده اند و در بخش صادرات تجاری موفقیتی کسب نکردند.

در کشورهای شرق آسیا اوضاع کمی بهتر می باشد و همان گونه که دیده می شود متوسط میزان رشد سالانه محصول ناخالص ملی سرانه ۵.۳ درصد می باشد و هرچند سهم بخش کشاورزی در محصول ناخالص داخلی از سال ۱۹۶۵ تا سال ۱۹۹۰ کاهش ۱۶ درصدی داشته است اما در بخش صنعت دربین این سال ها افزایش ۱۳ درصدی را تجربه کرده است همچنین میزان صادرات تجاری خود را از طریق هموارسازی بخش تجاری افزایش داده و از ۳۲ درصد در سال ۱۹۶۵ به ۶۹% در سال ۱۹۹۰ رسیده است.

در کشورهای آمریکای لاتین نیز مشاهده می‌شود که همانند کشورهای شرق آسیا در بخش کشاورزی کاهش و در بخش صنعت افزایش داشته اند اما چیزی که حائز اهمیت است این است که در بین سال های ۱۹۶۵ تا سال ۱۹۹۰ در بخش صادرات تجاری بهرشد تقریبی ۵ برابری رسیدند که نتیجه آن بالا بودن محصول ناخالص ملی سرانه می باشد . هر چند که متوسط میزان رشد سالانه محصول ناخالص ملی سرانه در کشورهای آمریکای لاتین کمتر از کشورهای شرق آسیا است، اما این افزایش چند برابری در صادرات تجاری میزان درآمد این کشورها را افزایش می دهد.

از طرفی کشور های پردرآمد OECD را میبینیم که هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت سهم محصول ناخالص داخلی آنها کاهش یافته یا کوچکتر شده اما در بخش سهم تولیدات کارخانه‌ای در صادرات تجاری در سال ۱۹۹۰ به رقم ۸۱ درصد رسیده نتیجه این بررسی ها نشان می دهد که اگر تغییرات ساختاری در اقتصاد به سمتی برود که سهم تولیدات کارخانه‌ای در صادرات تجاری افزایش یابد،نتیجه این عمل افزایش محصول ناخالص ملی سرانه یا همان درآمد سرانه یک کشور می شود. به منظور تایید بهتر میتوان جمهوری کره را مثال زد،که در سال ۱۹۹۰ سهم تولیدات کارخانه‌ای در صادرات تجاری ، به رقم ۹۴ درصد رسید و نتیجه آن رقم ۵۴۰۰ دلاری محصول ناخالص ملی سرانه آن بود،یعنی این کشور به تنهایی بیشتر از دو کشور آرژانتین و مکزیک در آمریکای لاتین، به رشد محصول ناخالص ملی سرانه دست پیدا کرده است. از طرفی می توان گفت که انتقال ساختار اقتصاد یک جامعه از بخش کشاورزی و صنعت،و سزچرازیر کردن منابع این بخش به سمت صادرات تجاری میتواند موجب افزایش محصول ناخالص ملی سرانه گردد

.

 

درباره ما

هدف ضامن یاب

ایجاد بستری جهت افزایش دانش اقتصادی

کاهش هزینه جست و جو

بازنشر نظرات اساتید و دانشجویان حوزه اقتصاد

ارائه ی جدیدترین اخبار اقتصادی،سیاسی و ورزشی ایران و جهان

ZAMENYAB.IR

آدرس ما

جهت ارتباط با مدیریت

آخرین خبرها

28
آبان1399

ورزش جدید آل کثیر

شب گذشته و در شرایطی که پرسپولیس به دنبال جذب یک مدافع برای شروع مطمئن‌تر لیگ بیستم بود، حضور ناگهان...

28
آبان1399

بیانیه مس کرمان: اجا...

در آستانه آغاز رقابتهای لیگ یک در فصل جدید که روز یکشنبه آینده آغاز می‌شود مسی ها در یک مطلب مفصل به...

28
آبان1399

بازی پرسپولیس و سپاه...

حتی اگر چند سال دیگر به عقب برگردیم و به مرور قهرمان‌های ادوار مختلف لیگ برتر بپردازیم، نمی‌توان در...

28
آبان1399

شماره 9 جدید پرسپولی...

 به نقل از ایران ورزشی، مهدی‌خانی پیراهن شماره 9 را تحویل گرفت که پیش از این در اختیار مهدی ترا...

تبلیغات

ارزشمند

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

منعطف

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات بنری

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات ویدئویی

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

No Internet Connection