×

هشدار

RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

نوشته شده توسط: سعید شهریاری

با افزایش جمعیت در قرن بیستم که بسیار سریع بوده و به نسبت به قرن نوزدهم،دو تا سه برابر جمعیت رشد داشته است و این امر باعث شده است ست که مشکل اساسی این کشورهای رو به توسعه تغییر موجودی منابع و فناوری باشد.

هرچه جمعیت افزایش پیدا کرد رشد انفجاری جمعیت صورت گرفت به تبع آن میزان منابع طبیعی مانند زمین نسبت به نیروی کار را افزایش داده است یعنی زمین کمتر و نیروی کار بیشتر. با افزایش جمعیت و همچنین قبلی که در جمعیتهای روستایی به وجود آمد و زمین های زراعی کاهش یافت آنها برای فرار از این مشکل پیش آمده اقدام به تبدیل زمین‌های دست نخورده و فکر در تپه ها و کوه ها به زمین های کشاورزی نمودند،که نتیجه آن تخریب محیط زیست، فرسایش خاک،و سیلاب های مختلف بود. یا که کشاورزان جهت امرار معاش خود به مناطق پست شهری انجام فعالیت های نامولد روی آوردند. راه برون رفت از این مشکل استفاده از فناوری برای افزایش بهره وری کشاورزی می باشد،که برای این امر نیز باید سرمایه‌گذاری‌هایی در جهت افزایش بهره برداری از زمین های کشاورزی و همچنین افزایش بهره وری صورت گیرد. البته که بعضی از کشورها اقدام به گرفتن وام از کشورهای دیگر توسعه یافته و یا اقدام واردات تجهیزات و فناوری از کشورها کردند که البته باید این واردات بگونه ای باشد چه آسیبی به منابع موجود در کشور مانند نیروی کار نزند،زیرا که این فناوری ها در اقتصادهای ای با درآمد بالا و نیروی کار کم شکل گرفته اند و ممکن است باعث به وجود آوردن رکوردهای در اقتصادی گردد. همچنین از آنجایی که نهادها با رسوم و آداب و فرهنگ های سنتی عجین شده اند در نتیجه باید یک ابداعات نهادی جهت واردات فناوری های خارجی انجام شود و منطبق با زیست محیط های اقتصادی و اجتماعی کشور باشد. مشکل دیگر این است که در رو به توسعه مردم بیشتر سمت اجتماعات روستایی و قبیله‌ای می روند تا دولتی. در واقع مثلاً در کشورهای آفریقایی پس از آن که استعمار این کشورها تمام شد ، سیاستمداران چون که به قبیله های خود حس تعلق بیشتری داشتن منافع شخصی و قبیله ای را به منافع اجتماعی ترجیح می دادند ،که در واقع به عرضه بیش از حد کالا های عمومی منفی یا بد منجر شد که باعث نفع برای یک گروه کوچک،و زیان برای اکثریت شد. در ادامه نیز بین زیر نظام اقتصادی و زیر نظام فرهنگی یک تضادی به وجود خواهد آمد که منجر به نظریه ماکس و جنگ داخلی خواهد شد پس اصلاحات در نهادها،بدون در نظر گرفتن مسیر تاریخی که باید طی شود ممکن است باعث تشدید زیان ها چی اقتصادی شود،و جلوی رشد اقتصادی یک کشور را بگیرد.

 

درباره ما

هدف ضامن یاب

ایجاد بستری جهت افزایش دانش اقتصادی

کاهش هزینه جست و جو

بازنشر نظرات اساتید و دانشجویان حوزه اقتصاد

ارائه ی جدیدترین اخبار اقتصادی،سیاسی و ورزشی ایران و جهان

ZAMENYAB.IR

آدرس ما

جهت ارتباط با مدیریت

آخرین خبرها

28
آبان1399

ورزش جدید آل کثیر

شب گذشته و در شرایطی که پرسپولیس به دنبال جذب یک مدافع برای شروع مطمئن‌تر لیگ بیستم بود، حضور ناگهان...

28
آبان1399

بیانیه مس کرمان: اجا...

در آستانه آغاز رقابتهای لیگ یک در فصل جدید که روز یکشنبه آینده آغاز می‌شود مسی ها در یک مطلب مفصل به...

28
آبان1399

بازی پرسپولیس و سپاه...

حتی اگر چند سال دیگر به عقب برگردیم و به مرور قهرمان‌های ادوار مختلف لیگ برتر بپردازیم، نمی‌توان در...

28
آبان1399

شماره 9 جدید پرسپولی...

 به نقل از ایران ورزشی، مهدی‌خانی پیراهن شماره 9 را تحویل گرفت که پیش از این در اختیار مهدی ترا...

تبلیغات

ارزشمند

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

منعطف

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات بنری

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات ویدئویی

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

No Internet Connection