×

هشدار

RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

نوشته شده توسط: سعید شهریاری

در واقع نظریه ابداع القایی نهایی در رابطه با قوانینی در جامعه صحبت می کند که به تبع این قوانین مشارکت عمومی افزایش و میزان تمایزات در جامعه را کاهش دهد زیرا که اگر عکس این عمل اتفاق بیفتد پیشرفت یک جامعه را کاهش خواهد داد.

و بیشتر در این موضوع بحث می کند که در یک اقتصاد موفق باید همه چیز به آن نهاد و آن سیاست گذار توسط نساز اقتصادی القا شود و در واقع سیاستگذار نباید رفتاری داشته باشد ،که مردم به او القا کنند.و از طرفی بخش ها در کنار هم رشد پیدا کنند. ما باید بتوانیم دو نظریه ابداع فناورانه و نظریه ابداع نهادی را با یکدیگر ترکیب کنیم و برای این امر نیاز به یک اصلاح اساسی داریم. نظریه ابداع القایی فناورانه بر اساس رفتار و حداقل کردن هزینه در تولید کنندگان و در سنت اقتصادهای نئوکلاسیکی است. یعنی فناوری هایی به وجود بیاوریم که بتوان به وسیله آن هزینه ها را کاهش داد اما نظریه ابداع القای نهادی در جهت ایجاد نهادهایی برای اجرایی شدن قوانین و مقررات موجود،در جهت افزایش فناوری انگیزه سرمایه‌گذاری است. مثلاً یک تولیدکننده را در نظر بگیریم که می خواهد مقدار سود خود را با استفاده از ابداع فناوری افزایش دهد ولی به صورت فردی نمی‌تواند این را انجام دهد. همانطور که میدانیم پیشرفت از مرحله شکار به کشاورزی با استفاده از انباشت سرمایه به شکل دامداری درختکاری و همچنین آماده سازی زمین های کشاورزی صورت میگیرد،و همه اینها نیازمند به وجود آمدن یک گروه مالکیت است،و این حقوق مالکیت از طریق اقدام جمعی همچنین نیازمند نهادهایی برای تشویق انگیزه سرمایه‌گذاری است و از طرفی ایجاد زیرساخت های لازم می باشد. پس باید نهادهای مناسبی به وجود بیاید که به ساماندهی این اقدامات جمعی بپردازد. این ساده است که برای ساماندهی اقدامات جمعی باید منجر به افزایش سود اجتماعی کل و همچنین کاهش هزینه ها شود،و این هم مثلا از طریق تقویت حقوق مالکیت انجام می گیرد. این روش یکی از ساده ترین ساز و کارهای ممکن جهت افزایش ثروت و رشد اقتصادی در یک کشور می باشد که اگر به درستی اجرا شود نتایج مثبتی را در پی خواهد داشت. اما کارشکنی های مانند بازار های سیاسی که به وجود می آید باعث می شود که شکاف درآمدی بزرگی میان اقتصادهای توسعه یافته و همچنین اقتصادهای رو به توسعه ایجاد گردد و فقرا گسترش دهد.

 

درباره ما

هدف ضامن یاب

ایجاد بستری جهت افزایش دانش اقتصادی

کاهش هزینه جست و جو

بازنشر نظرات اساتید و دانشجویان حوزه اقتصاد

ارائه ی جدیدترین اخبار اقتصادی،سیاسی و ورزشی ایران و جهان

ZAMENYAB.IR

آدرس ما

جهت ارتباط با مدیریت

آخرین خبرها

28
آبان1399

ورزش جدید آل کثیر

شب گذشته و در شرایطی که پرسپولیس به دنبال جذب یک مدافع برای شروع مطمئن‌تر لیگ بیستم بود، حضور ناگهان...

28
آبان1399

بیانیه مس کرمان: اجا...

در آستانه آغاز رقابتهای لیگ یک در فصل جدید که روز یکشنبه آینده آغاز می‌شود مسی ها در یک مطلب مفصل به...

28
آبان1399

بازی پرسپولیس و سپاه...

حتی اگر چند سال دیگر به عقب برگردیم و به مرور قهرمان‌های ادوار مختلف لیگ برتر بپردازیم، نمی‌توان در...

28
آبان1399

شماره 9 جدید پرسپولی...

 به نقل از ایران ورزشی، مهدی‌خانی پیراهن شماره 9 را تحویل گرفت که پیش از این در اختیار مهدی ترا...

تبلیغات

ارزشمند

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

منعطف

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات بنری

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

تبلیغات ویدئویی

قالبهای آماده بهترین گزینه برای راه اندازی سایت با هزینه های کم و سرعت اجرا در سریعترین زمان میباشد

No Internet Connection